بیماری ها و راه درمانسلامتسلامت پوست

خشکی پوست در زمستان و درمان آن

علت خشکی پوست چیست؟

خشک شدن پوست ما یک وضعیت ناراحت کننده است که نشانه آن پوسته پوسته شدن، خارش و ترک خوردگی بخش‌های از پوست بدن است که می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. شما ممکن است به طور طبیعی پوست خشکی داشته باشید، اما اگر حتی پوستتان چرب باشد ممکن است در زمان‌های با خشکی مواجه شود. این اتفاق ممکن است در تمامی بخش‌های بدن روی دهد اما بیشترین تأثیر آن روی دست و پا است.

چطور می‌توان پوست خشک را درمان کرد؟

اولین قدم برای درمان خشکی پوست، تشخیص علت خشکی است. آب‌وهوای زمستان یکی از شایع‌ترین دلایل خشکی پوست است. البته اگر پوست فردی به‌شدت دچار خشکی شده باشد، بهتر است که این موضوع را به‌منظور تشخیص دلایل مشخص در آن فرد، با پزشک در میان گذاشت. ممکن است دلایل ایجاد خشکی پوست در افراد مختلف متفاوت باشد و برای تشخیص اختصاصی این موضوع بهتر است با پزشک مشورت شود.

پزشک می‌تواند مشکل را تشخیص دهد و راه‌های پیشگیری از خشکی پوست را به شما بگوید. برای مثال ممکن است پزشک به فردی که دچار خشکی پوست است توصیه کند از تماس با برخی محصولات و یا مواد شیمیایی اجتناب کند.

البته در موارد کلی می‌توان از برخی روش‌ها برای جلوگیری از خشکی پوست در فصل زمستان استفاده کرد. در ادامه به بیان برخی از این روش‌ها می‌پردازیم.

خشکی پوست در زمستان و درمان آن

کمتر از آب داغ استفاده کنید

هنگامی‌که در تلاش برای برگرداندن رطوبت به پوست خود هستیم، شاید خیساندن زیاد پوست در آب ایده‌ی خوبی به نظر بیاید اما جالب است بدانید که آب می‌تواند خشکی پوست را تشدید و بدتر کند به‌خصوص اگر از آب داغ و صابون استفاده شود. شستشوی زیاد می‌تواند چربی و روغن محافظ روی پوست را از بین ببرد و پوست را در وضعیتی آسیب‌پذیر و مستعد خشکی قرار دهد

بنابراین لازم است سعی کنید شستشو و استحمام خود را کوتاه کنید (10 دقیقه یا کمتر) و همچنین به‌جای استفاده از آب داغ، سعی کنید از آب گرم استفاده کنید.

کمتر از صابون استفاده کنید

استفاده زیادی از صابون‌ها و یا ضدعفونی‌کننده‌های دست معمولاً منجر به خشکی پوست می‌شود. بنابراین سعی کنید مصرف صابون و ضدعفونی‌کننده‌های دست خود را به حداقل برسانید.

می‌توانید مصرف صابون را فقط و فقط به زمان‌ها و مکان‌هایی که نیاز قطعی وجود دارد اختصاص دهید و یا مصرف آن را فقط به آن نقطه از بدن که نیازمند شستشو است مثل زیر بازوها و یا پاها محدود کنید. بنابراین دیگر تمام بدن خود را در معرض شستشوی غیرضروری قرار نمی‌دهید.

همچنین می‌توانید از صابون‌های ضعیف، بدون بو و صابون‌هایی که به‌منظور ایجاد خشکی کمتر طراحی و تولید شده‌اند استفاده کنید.

پوست خود را مرطوب کنید

مرطوب‌کننده‌های پوست ابزار بسیار مهمی برای مقابله با خشکی پوست هستند. انتخاب صحیح مرطوب‌کننده، می‌تواند باعث پیشگیری و درمان خشکی پوست شود. لازم به ذکر است 4 نوع از مدل‌های مرطوب‌کننده در بازار وجود دارند که نیازی به تجویز پزشک ندارند.

پمادهای مرطوب‌کننده: نحوه کار پمادهای مرطوب‌کننده این‌طور است که سعی دارند بیشتر رطوبت موجود در پوست را حفظ کنند. البته ممکن است با استفاده از پمادهای مرطوب‌کننده حس چرب شدن و روغنی بودن پوست را داشته باشید. وازلین یکی از همین نمونه‌هاست.

روغن‌های مرطوب‌کننده: روغن‌های مرطوب‌کننده نسبت به پمادها حس چرب بودن کمتری در پی دارند و علیرغم چرب بودن کمتر، همچنان برای مبارزه با خشکی پوست مؤثرند. روغن بچه، روغن‌های معدنی و روغن حمام از این نوع هستند.

کرم‌های مرطوب‌کننده: کرم‌های مرطوب‌کننده نسبت به سایر انواع مرطوب کننده‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردارند و فراگیرترند. علت محبوبیت بیشتر کرم‌های مرطوب‌کننده این است که پوست بدن انسان آن‌ها را بهتر از سایر مدل‌ها جذب می‌کند. کرم‌های دست از این نوع مرطوب‌کننده‌ها هستند.

لوسیون‌های مرطوب‌کننده: لوسیون‌های مرطوب‌کننده دارای کمترین احساس چرب و روغنی بودن را دارند که یک مزیت است. اما لوسیون‌ها نسبت به سایر مدل‌ها، از مرطوب‌کنندگی کمتری برخوردارند و این اتفاق ناشی از وجود الکل بیشتر در آن‌هاست.

بعد از شستن پوست خود، آن را به‌آرامی و به‌طور متوسط خشک کنید و بلافاصله از مرطوب‌کننده‌ی خود روی پوستتان استفاده کنید چراکه این لحظه بهترین لحظه برای گیر انداختن بیشترین میزان رطوبت در پوست است.

منبع: تبیان

نمایش بیشتر
محصولات مراقبت از پوست

کلید زیبایی

کلید زیبایی با کمک کادر خود تصمیم دارد هر آنچه در دنیای مد و زیبایی اتفاق می افتد را پوشش بدهد ، ما به شما می گوییم برای خوش پوش بودن چه استانداردهایی را باید رعایت کنید و با رعایت کدام اصول همیشه و در همه شرایط خوشتیپ باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید