بارداری و زایمان

چه ادویه هایی در دوران بارداری ممنوع هستند؟

ادویه های ممنوع در دوران بارداری کدام ها هستند؟ چرا خانم های باردار باید بعضی از ادویه جات را کمتر مصرف کنند؟ غذاهای تند برای خانم های باردار مضر هستند؟ اینها سوالاتی هستند که ممکن است ذهن خانم های باردار را به خودش مشغول کرده باشد. اگر می خواهید ادویه های ممنوع در دوران بارداری را بهتر بشناسید این مطلب را تا انتها بخوانید.

عوارض ادویه های ممنوع در دوران بارداری

بعضی از مهمترین عوارض مصرف ادویه های ممنوع در دوران بارداری عبارتند از:

  • زایمان زودرس
  • سقط جنین
  • انقباضات رحم
  • مشکلات جنینی

ممکن است یک ادویه فقط با بروز یکی از این مشکلات در ارتباط باشد یا در اثر مصرف ادویه دیگری دو یا چند مشکل دیگر هم در خانم های باردار دیده شود. لذا بهتر است ادویه های ممنوع در دوران بارداری و عوارض احتمالی آنها را بهتر بشناسید.

نعناع، طعم دهنده غیرمجاز در دوران بارداری

یکی از طعم دهنده های غذا که ما ایرانی ها بویژه برای طعم دهی به آش رشته یا ماست و خیار از آن زیاد استفاده می کنیم، نعناع است. نعناع عطر و بوی خوبی دارد و در گروه گیاهان دارویی هم قرار می گیرد اما به گفته پزشکان بهتر است که خانم ها در دوران بارداری از مصرف نعناع خودداری کنند و این طعم دهنده را کمتر به رژیم غذایی شان راه دهند؛ چرا که در مواردی در گروه ادویه های ممنوع در دوران بارداری قرار می گیرد.

عوارض مصرف نعناع در دوران بارداری

ممکن است نعناع سبب واکنش های آلرژیک شود. در نعناع ترکیبی به نام منتول وجود دارد که می تواند با بروز آلرژی های شدید همراه شود. از این رو بهتر است که خانم ها طی دوران بارداری از مصرف نعناع خودداری کنند. توجه به این نکته بویژه در مورد خانم هایی که سابقه بروز حساسیت به مواد غذایی درانها دیده شده، بیشتر اهمیت دارد.
احتمال دارد مصرف نعنا سبب سقط جنین شود؛ به این دلیل که در نعناع ترکیبی وجود دارد که سبب شل شدن و آرامش عضلات می شود. ممکن است این ویژگی باعث شل شدن عضلات رحم شود و سقط جنین یا زایمان زودرس را به دنبال داشته باشد. از این رو اگر سابقه سقط جنین در شما وجود دارد توصیه می شود که در دوران بارداری این ادویه و طعم دهنده را از رژیم غذایی تان حذف کنید.
شاید مصرف نعناع با سایر داروها تداخل ایجاد کند. بطور معمول بسیاری از خانم های بارداری در دوران بارداری بنابر تجویز پزشک ویتامین ها و مکمل های مواد معدنی را مصرف می کنند. در بعضی از موارد ممکن است نعناع مانع از جذب این داروها شده و در نتیجه بدن از مزایای مکمل ها محروم بماند.

زنجبیل، ادویه ممنوع در دوران بارداری

زنجبیل یکی از ادویه های رایج است که بسیاری از خانم ها برای تهیه غذاهای مختلف از آن استفاده می کنند و البته برای سلامتی هم مزایایی به همراه دارد. علاوه بر این تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد که مصرف زنجبیل در دوران بارداری می تواند حالت تهوع صبحگاهی و ویار را تا حدودی کاهش دهد. پس مشکل مصرف این ادویه چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بعضی از متخصصان از بابت مصرف این ادویه و ارتباط آن با سقط جنین اظهار نگرانی کرده اند. البته این نگرانی بیشتر زمانی باید جدی گرفته شود که زنجبیل به میزان زیاد در رژیم غذایی خانم های باردار وجود داشته باشد. در واقع اگر این ادویه به میزان کمتر از 1500 میلی گرم در روز مصرف شود خطرناک نیست و جای نگرانی وجود دارد. با این وجود بهتراست که قبل از مصرف این ادویه به منظور کاهش تهوع بارداری با پزشک تان مشورت کنید.

زنجبیل، ادویه ممنوع در دوران بارداری

ممنوعیت مصرف ادویه های تند در دوران بارداری

شاید این سوال برای بسیاری از خانم های باردار پیش بیاید که چرا باید در دوران بارداری از مصرف غذاهای تند و پر ادویه مانند غذاهای هندی و مکزیکی یا سایر خوراک های تند جنوب ایران خودداری کنند؟ به گفته متخصصان بطور کلی بسیاری از خانم ها در دوران بارداری دچار سوهاضمه می شوند. این مشکل به دلیل تغییر هورمونی و فشاری است که بواسطه بزرگ شدن رحم به معده وارد می شود. از این رو بهتر است خانم های باردار از مصرف ادویه هایی که سبب سوزش می‌شوند، خودداری کنند، چرا که ممکن است سوهاضمه را تشدید کند.
همه ادویه های ممنوع در دوران بارداری بر روی جنین اثرات سو بر جای نمی گذارند اما ممکن است اسباب ناراحتی مادر را در دوران بارداری فراهم کنند.

سیر، ادویه ممنوع در روزهای آخر بارداری

سیر و پودر سیر از جمله ادویه هایی هستند که ممکن است خانم ها نسبت به مصرف آن در دوران قبل از بارداری عادت داشته باشند و بخواهند این ادویه را به رژیم دوران بارداری هم راه دهند. با این وجود به گفته متخصصان بهتر است که خانم های باردار در زمینه مصرف سیر زیاده روی نکنند و حداکثر 2 تا 4 پر سیر در روز در رژیم غذایی روزانه شان داشته باشند. علاوه بر این توصیه می شود که در روزهای نزدیک زایمان خانم های باردار سیر مصرف نکنند. فرقی نمی‌کند که زایمان طبیعی باشد یا سزارین؛ موضوع این است که سیر ترکیبات ضد انعقاد خون را در خودش جای داده و ممکن است هنگام زایمان از انعقاد خون پیشگیری کند و خونریزی ناشی از زایمان دیرتر بند بیاید. به همین دلیل یکی از ادویه های ممنوعه در روزهای آخر دوران بارداری به حساب می‌آید.

مصرف دمنوش های گیاهی و دارویی ممنوع

نوشیدن دمنوش های گیاهی و لاغری هم در دوران بارداری چندان توصیه نمی‌شود. ممکن است در داخل این دمنوش‌های عطاری یا کارخانه‌ای گیاهانی وجود داشته باشد که با مشکلات ناشی از مصرف ادویه‌های ممنوعه در دوران بارداری در ارتباط باشد. از این رو پیشنهاد می شود که خانم‌های باردار از مصرف دمنوش هایی که حاوی گیاهان دارویی مختلف هستند پرهیز کرده و استفاده از این گیاهان دارویی را به بعد از بارداری موکول کنند. دمنوش های مضر دوران بارداری کدامند؟

زعفران، ادویه خطرناک در سه ماهه اول بارداری

یکی دیگر از ادویه هایی که در مورد مصرف آن در دوران بارداری اما و اگرهای زیادی وجود دارد، زعفران است. مصرف زعفران به مقدار کم در داخل غذا ضرری ندارد اما زعفران زمانی به عنوان ادویه پردردسر شناخته می شود که مقدار زیادی از آن به طور روزانه مصرف شود. گفته شده که مصرف زیاد زعفران می تواند با بروز انقباضات رحمی و سقط جنین بویژه در سه ماهه اول بارداری در ارتباط باشد. علاوه بر این مصرف زیاد زعفران می تواند منجر به افرایش حرارت بدن شود و ممکن است مشکلات دیگری هم برای خانم های باردار به همراه داشته باشد. از این رو توصیه می شود که این ادویه را به مقدار بسیار کم در رژیم غذایی تان داشته باشید.

منبع: نی نی سایت

نمایش بیشتر
محصولات مراقبت از پوست

کلید زیبایی

کلید زیبایی با کمک کادر خود تصمیم دارد هر آنچه در دنیای مد و زیبایی اتفاق می افتد را پوشش بدهد ، ما به شما می گوییم برای خوش پوش بودن چه استانداردهایی را باید رعایت کنید و با رعایت کدام اصول همیشه و در همه شرایط خوشتیپ باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید