بارداری و زایمانسلامت جنسی

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری برای جنین مضر است؟

آیا نزدیکی در دوران بارداری ممنوع است؟ بارداری یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر زن و یک رابطه زناشویی می‌باشد. رابطه جنسی در دوران بارداری دچار تغییراتی می‌شود؛ به دلیل تغییرات وسیعی که به وجود می‌آید زن و مرد به لحاظ روانی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و ممکن است تمام جنبه‌های زندگی خود را پیرامون واقعه جدید زندگی شان، یعنی بارداری بچینند. در این حین برخی از زوجین فکر می‌کنند که با قطع فعالیت جنسی خود به سلامتی مادر و کودک کمک می‌کنند. البته در صورتی که پزشک به علت شواهد زیستی و جسمانی مادر، چنین دستوری بدهد، رابطه جنسی از طریق اشکال دیگرش می‌تواند ادامه پیدا کند. دریافت مشاوره جنسی برای پاسخ گویی به چگونگی داشتن رابطه جنسی حین بارداری و مراقبت‌های این دوران بسیار کمک کننده است.

نزدیکی در دوران بارداری

رابطه جنسی یکی از ضروریات هر زندگی مشترکی می‌باشد. در واقع یکی از پایه‌های اساسی عشق میل و علاقه جنسی زوجین به یکدیگر می‌باشد. با حذف رابطه جنسی از زندگی زناشویی، شکل و کیفیت رابطه زناشویی تحت تاثیر قرار گرفته و ممکن است آن را در معرض خطر قرار دهد.

بارداری وضعیت ویژه‌ای به لحاظ جسمانی و روانی برای زن می‌باشد. این مسئله ممکن است مناسبات یک رابطه زناشویی را در همه ابعاد تغییر دهد و نه تنها زن را متأثر سازد، بلکه به لحاظ روانی برای مرد هم تأثیرات ویژه داشته‌باشد. یکی از مواردی که بیشتر زوجین را نگران خود می‌کند، نزدیکی در دوران بارداری است؛ آن‌ها ممکن است فکر کنند، رابطه جنسی واژینال به جنین صدمه زده یا مشکلاتی برای مادر پیش می‌آورد و به فکر ایجاد رابطه جنسی مقعدی باشند. اما به عنوان یک قانون کلی داشتن نزدیکی در دوران بارداری نرمال هیچ منعی ندارد و کنار گذاشتن آن بدون هیچ دلیلی باعث صدمه دیدن رابطه زناشویی می‌شود.

آیا رابطه جنسی برای جنین مضر است؟

برخی باور‌های کلیشه‌ای حاکی از این هستند که داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری ممکن است باعث سقط جنین، خفگی یا صدمات دیگر به او شوند. در صورتی که امکان سقط جنین هنگام برقراری رابطه جنسی وجود ندارد. برای درک بهتر این مسئله مطالعه مقاله سقط جنین می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهد.

برخی دیگر از افراد معتقدند درگیر شدن بدن مادر در چرخه پاسخ جنسی و نهایتا ارگاسم رسیدن وی، می‌تواند برای جنین مضر باشد. در واقع در یک بارداری کم خطر و نرمال مادر می‌تواند در رابطه جنسی شرکت کند و به ارگاسم برسد.

محدودیت‌های رابطه جنسی در بارداری

در صورتی که محدودیت‌های زیر را دارید، لازم هنگام برقراری رابطه جنسی محتاطانه عمل کنید و پیش از هر چیز با پزشک خود مشورت کنید.

داشتن سابقه سقط یا زایمان زودرس
داشتن سابقه فشار خون بارداری
خون ریزی یا پارگی کیسه آب
تعداد زایمان متعدد
نارسایی دهانه رحم
داشتن سابقه انقباضات خودبه خودی رحمی
چهار تا شش هفته آخر بارداری

تغییرات نزدیکی در دوران بارداری

برخی مادران بیان می‌کنند که رابطه جنسی در دوران بارداری، حس متفاوتی نسبت به زمان‌های دیگر دارد. برخی از آن‌ها، رابطه جنسی حین بارداری را لذت بخش‌تر تلقی می‌کنند و برخی بالعکس آن را کمتر لذت بخش درک می‌کنند.

افزایش جریان خون در ناحیه لگنی ممکن است باعث تراکم خون در ناحیه جنسی زن شود. این افزایش ممکن است باعث بالا رفتن احساسات جنسی در این ناحیه شود که خود به لذت بردن بیشتر از رابطه جنسی بیفزاید. از طرف دیگر همین اتفاقات برای برخی از زنان به شکل مانعی در می‌آید که احساسات ناخوشایندی در ناحیه تناسلی خود تجربه کنند و از رابطه جنسی به شکل دخول ممکن است لذت کمتری ببرند.

نزدیکی در ماه‌های مختلف دوران بارداری

رابطه جنسی در سه ماه اول بارداری

زمانی که تهوع و استفراغ زنان در ماه‌های اولیه بارداری آغاز می‌شود، ممکن است نسبت به رابطه جنسی نیز دچار تهوع و بی‌میلی شوند. حساسیت سینه‌ها در ماه‌های اول بارداری به شدت افزایش پیدا می‌کند، به همین دلیل تحریک سینه‌ها هنگام رابطه جنسی ممکن است برای آن‌ها دردناک باشد، به همین دلیل بهتر است تحریک سینه‌ها به صورت محدود انجام شود. در ماه‌های اول بارداری تغییرات هورمونی منجر به خستگی فیزیولوژیکی شده و بر روی فعالیت جنسی تأثیر می‌گذارد.

در این شرایط به همسر خود برای درک شرایط کمک کنید و به او بگویید که هنوز دوستش دارید. همچنین در سه ماه اول بارداری اغلب بانوان از کمر درد و شکم درد ناشی از ارگاسم شکایت می‌کنند؛ در این زمینه ماساژ کمر و شکم توسط همسر می‌تواند کمک کننده باشد.

رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در سه ماه دوم بارداری

در سه ماه دوم بارداری بافت‌های داخلی واژن و اطراف آن دچار احتقان می‌شود؛ به همین دلیل بافت‌‌ها متورم و قرمز شده و مادر باردار در حالت برانگیختگی قرار می‌گیرد. اغلب پس از ارگاسم به زمان بیشتری نیاز دارد تا به حالت اولیه بازگردد. این حالت همراه با پرخونی لگن اتفاق می‌افتد و کمر درد مادر باردار را افزایش می‌دهد. یکی دیگر از عوارض رابطه جنسی در سه ماهه دوم بارداری، دیس پارونی است که بر اثر آمیزش عمیق، لغزنده نبودن واژن و یا فشرده شدن آلت روی دهانه رحم اتفاق می‌افتد و آمیزش را برای زن دردناک می‌کند. در این دوران توصیه می‌شود از پوزیشن پهلو به پهلو برای نزدیکی استفاده کنید.

رابطه جنسی در سه ماه سوم بارداری

سه ماهه سوم بارداری با دردهای گوارشی برای زنان بارداری همراه است که رابطه جنسی در دوران بارداری این درد را افزایش می‌دهد. رابطه جنسی از پهلو در کاهش این درد مؤثر است. وجود همروئید در این دوران منجر به کاهش میل جنسی در زنان می‌شود. بنابراین بهتر است حتما از روش‌های برطرف کردن یبوست بهره بگیرید. رابطه جنسی در سه ماهه سوم باردای منجر به انقباضات مکرر و طولانی مدت می‌‌شود که برای بسیاری زنان لذت بخش است.

پوزیشن‌های مناسب نزدیکی در دوران بارداری

در ماه‌های مختلف بارداری از پوزیشن‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. به خصوص در ماه‌های آخر که خانم دارای محدودیت‌هایی است، آگاهی از چگونگی ایجاد رابطه ضرورت پیدا می‌کند.

پوزیشن رابطه جنسی در ماه‌های اول بارداری

در ماه‌های اول بارداری، یعنی زمانی که تغییرات جسمانی واضحی رخ نداده و زن دچار محدودیت‌ها و دشواری‌های حرکتی ماه‌های آخر نشده، رابطه جنسی در دوران بارداری به شکل قبل می‌تواند ادامه پیدا کند و لزومی به اعمال محدودیت نیست.

پوزیشن‌های رابطه جنسی در ماه‌های آخر بارداری

در ماه‌های بعدی که حرکت برای زن دشوار می‌شود، پوزیشن‌های جنسی که فشار روی شکم زن می‌آورند ممکن است برای وی اذیت کننده باشند و یا آسیب زا تلقی شوند. در واقع در ماه‌های آخر حرکات و حالات رابطه جنسی را می‌توان با شرایط زن تطبیق داد و مردان باید انعطاف پذیری بیشتری نشان دهند.

مثلا پوزیشن زن روی مرد می‌تواند کمک کند که زن کنترل را در دست داشته باشد و با توجه به راحتی خود رابطه جنسی را مدیریت کند و در عین حال به شکم وی فشار زیادی وارد نشود.

در برخی از شرایط که ممکن است زن در حالت استراحت مطلق باشد یا پزشک محدودیت‌هایی برای وی اعمال کرده باشد، اشکال دیگری غیر از دخول می‌تواند باعث ارضای زن و مرد شود تا آن‌ها از وجود یکدیگر لذت ببرند. مثلا رابطه جنسی دهانی، معاشقه و کمک به ارضای یکدیگر از طریق دست و مثال‌هایی شبیه به این می‌تواند راهگشا و کمک کننده باشد. استفاده از دیگر روش‌های معاشقه و عشق بازی به تحکیم رابطه زوجین کمک خواهد کرد.

رابطه جنسی در دوران بارداری

نکاتی خواندنی درباره نزدیکی در دوران بارداری

نکته بسیار مهمی که باید خاطر نشان کنیم این است که بهتر است زن و شوهر تحت هیچ شرایطی برای مدت طولانی رابطه جنسی خود را متوقف نکنند. با توجه به توضیحات گفته شده منظور از رابطه جنسی در دوران بارداری حتما عمل دخول نمی‌باشد بلکه تمامی برخوردهای جنسی از قبیل معاشقه و پیش نوازی تا رابطه جنسی دهانی، ضامن بقای کیفیت رابطه زناشویی هستند.

و در آخر به این توجه داشته باشید که در تمامی موارد حتما با پزشک خود مشورت داشته و تحت نظارت وی عمل کنید. در صورت وجود هرگونه مشکل در حین رابطه جنسی، راحتی خود را مد نظر قرار دهید و اگر درد یا مسائل خاصی پیش آمد با پزشک مشورت کنید.

منبع: هنر زندگی

نمایش بیشتر
محصولات مراقبت از پوست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید