لوازم آرایشی

بررسی تخصصی ایمنی سرب رژ لب از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی و FDA

سرب رژ لب مهمترین ماده ای ست که باعث ایجاد نگرانی در خصوص ایمنی محصول رژ لب می شود و صحبت های زیادی درباره این موضوع می شود، بعضی معتقدند سرطانزاست و برخی دیگر این موضوع را انکار می کنند. در این مقاله ایمنی سرب موجود در رژلب، مقدار مجاز استفاده از سرب در رژ لب و نظر سازمان های مرجع جهانی در این مورد را بررسی خواهیم کرد.

ماده سرب در افزودنی های رنگی استفاده شده برای فرآورده های آرایشی لب خصوصا در رنگ های قرمز یافت می شود. از آن جایی که رژ لب ها ممکن است در حین استفاده از راه دهان فرو برده شوند، وارد دستگاه گوارش شوند و سرب جذب خون شده و سمیت بالایی ایجاد کند، آلودگی سرب در انواع رژ لب به عنوان یک موضوع ایمنی مهم در نظر گرفته می شود.

آیا سرب موجود در رژ لب، در صورت بلعیده شدن برای سلامتی خطرناک است؟

در واقع مقدار زیاد سرب در رژ لب ممکن است ترسناک باشد، هر چند فاکتورهای دیگری باید در ارتباط با مسئله ایمنی لحاظ شود. در حقیقت بخش بزرگی از سرب فرو برده شده از راه دهان جذب خون نمی شود بلکه در داخل بدن عبور کرده و در نهایت از بدن خارج می شود.

حداکثر سرب موجود در رژلب چقدر باید باشد؟

FDA میزان سرب را در افزودنی های رنگی در حداکثر سطح مشخص محدود میکند که معمولا بیشتر از ppm 20 (20 قسمت در میلیون) برای افزودنی های رنگی مورد استفاده در صنایع آرایشی، مورد تایید نمی باشد. علاوه بر این مدارک، برای هر بچ تولیدی، محصول تولید شده شامل آزمون اندازه گیری مقدار سرب در هر بچ است.

اولین بار مبحث سرب رژ از کجا شروع شد؟

نگرانی های اولیه در خصوص ایمنی رژ لب ها به دهه ۱۹۹۰ برمی گردد. در آن زمان گزارشات نتایج تجزیه ای انجام شده در یک آزمایشگاه آزمون تجارتی پیشنهاد کرد که مقادیر بسیار جزیی سرب در رژ لب ممکن است نگران کننده باشد. در سال ۲۰۰۷ گزارشات دیگری به لحاظ آلودگی سرب در رژ لب به FDA ارسال شد. دانشمندان FDA یک روش با حساسیت بالا را برای آنالیز مقادیر کلی سرب در رژ لب را توسعه و اعتبار سنجی کردند.

سرب در رژ لب

آن ها نتیجه گیری کردند که مقادیر سرب یافت شده که می توان از آنالیز رژ لب هایی که دارای افزودنی های رنگی مجاز و موادی که تحت شرایط خوب ساخته شده اند به دست آورد در محدوده (۶/۳ – ۰۹/۰ قسمت در میلیون) می باشد.

به زبان ساده تر، محصولاتی که دارای این مقدار سرب در رژ لب باشند، مصرف آنها جای هیچ گونه نگرانی ندارد.

FDA در سال ۲۰۱۰ ارزیابی های خود را دنبال نمود و گستره وسیعی از رنگ ها، قیمت ها و تولید کنندگان را مورد آزمایش قرار داد. در سال ۲۰۱۰ تعداد ۴۰۰ عدد رژ لب موجود در بازار را برای بررسی میزان سرب کلی آزمایش کرد. در نتیجه FDA به این نتیجه دست یافت که متوسط سطح سرب این محصولات (۱/۱۱ ppm) بوده و ایمن هستند.

رژ لب، یک فرآورده برای استفاده موضعی با جذب محدود بوده و منحصرا در مقادیر خیلی کوچکی بلعیده می شود.

در نهایت FDA بیان می کند که درباره سطوح سرب موجود در رژ لب های معتبر، نباید نگرانی داشت و ایمن هستند.

منبع: پارسی طب

نمایش بیشتر
محصولات مراقبت از پوست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید