بیماری ها و راه درمان

آلرژی‌های فصل بهار و راهکارهای مقابله با این آلرژیها

آنچه که باعث می شود بهار برای بسیاری از مردم بسیار زیبا باشد، موجب می شود برای افراد دیگری که از آلرژی فصلی رنج می برند، تبدیل به کابوسی وحشتناک شود. درمان های طبیعی آلرژی می تواند به همان اندازه و گاه در بسیاری موارد موثرتر از داروهای آلرژیک باشند.
در فصل بهار علف های تازه بریده شده، درختان و گل های تازه شکفته و گرده علف های هرز ، سبب آلرژی فصلی در حدود 40 میلیون تا 60 میلیون نفر در هر سال می شود. آلرژیک رینیت اصطلاح پزشکی برای تب یونجه و آلرژی فصلی است که نه تنها در بهار، بلکه در طول تابستان و پاییز رخ می دهد.

و آیا می دانید که غذاهای خاص، حتی سالم، می تواند آلرژی شما را حتی بدتر کند؟ در سال های آتی، آلرژی ها به شدت افزایش پیدا خواهند کرد، وکارشناسان پیش بینی می کنند که بدترین ها هنوز در راه است ، بنابراین زمان برای آماده کردن بدن برای دفاع از خود در برابر آلرژی همین حالاست. ما می دانیم افزایش شمار گرده ها یکی از اثرات تغییرات اقلیمی است. در سال 2000، تعداد گرده ثبت شده 8455 دانه در متر مکعب بود. تا سال 2040، این تعداد به بیش از 20000 دانه در متر مکعب خواهد رسید.

در حالی که تب یونجه اغلب در سن جوانی شروع می شود، در هر زمان و در هر سنی می تواند فرد را مبتلا کند. گاهی اوقات نشانه های آلرژی فصلی در طول سال ها از بین می روند، و بعد از سال ها مجدد رخ می دهند. اگر در یک مکان خاصی دچار علائم آلرژی فصلی می‌شوید بهتر است به یک منطقه جدید بروید شاید آلرژی شما از بین برود.

هر درخت، گل و علف هرز گرده را آزاد می کند، اما همه افراد حساسیت و واکنش های آلرژیک نسبت به همه گرده ها را نشان نمی دهند. مهم است که توجه و تشخیص دهید که علایم آلرژی شما چیست. برای بعضی از مردم، درختان پنبه ای و درخت خرما مشکل آفرین هستند، در حالی که برای دیگران چمن یا نوع دیگری از گل.

تحقیقات نشان می دهد نزدیک به 75 درصد از مردم که در ایالات متحده از آلرژی فصلی رنج می برند، به گرده ها آلرژی دارند. بر خلاف چمن، درختان و گلهایی که در فصل بهار و تابستان گرده تولید می کنند، گرده های راگوید یا پیر گیاه در طول پاییز بیشتر است. تقریبا یک سوم از افراد مبتلا به آلرژی به راگوید یا پیر گیاه پاسخی حساسیتی به غذاهای خاص نیز دارند. این خود شامل خیار، خربزه، کدو سبز، دانه های آفتابگردان، موز و چای بابونه است.

بی توجهی به علائم آلرژی فصلی باعث بدتر شدن این علائم و وقفه در فعالیت روزمره می شود و می تواند حملات آسم را تحریک کند. تقریبا 80 درصد افراد مبتلا به آسم از آلرژی فصلی رنج می برند. همان گرده و آلرژن هایی که موجب علائم آلرژی فصلی می شوند، می توانند حملات آسم را ایجاد کنند که موجب خس خس، تنگی نفس، تنگی قفسه سینه و مشکل تنفس می شود. این بیماری به عنوان آسم آلرژیک شناخته می شود. تغییرات در رژیم غذایی، مکمل های طبیعی، روغن های ضروری و تغییرات شیوه زندگی می تواند به این امر کمک کند.

آلرژی فصلی

علائم آلرژی فصلی مشترک

محققان بر این باورند که علائم آلرژی فصلی در 30 سال گذشته بدتر شده است و بر این باورند که آلرژی به گرده، کپک قارچ و بعضی از غذاها در حال افزایش است. طبق گزارش «سازمان درمان و تشخیص آلرژی»، میزان کلی حساسیت های آلرژیک در 4 سال فقط 6 درصد افزایش یافته است و آلرژی به راگوید یا پیر گیاه 15 درصد افزایش یافته است.

بسیاری از علائم تب یونجه شباهت زیادی به عفونت های سرماخوردگی و سینوس دارند، اما عفونت های سرماخوردگی و سینوس بسیار سریعتر از آلرژی فصلی از بین می روند. علائم آلرژی تا زمانی که گرده در حالت سکون قرار نگیرد از بین نمی رود. از سوی دیگر، آلرژی غذایی اغلب بر روی دهان، معده تاثیر می گذارد و ممکن است باعث خارش پوست شود.علائم آلرژی فصلی مشترک عبارتند از:

تولید بیش از حد موکوس
عطسه کردن
آبریزش بینی
آبریزش چشمی، چشم آبدار
گلو
تحریک در گوش
کاهش تمرکز
کاهش تصمیم گیری
اختلالات جسمی و احساس خستگی و خواب
نوسانات خلقی
تحریک پذیری
فشار خون پایین
آسم
اگزما
عفونت گوش میانی

غذاهای تشدید کننده آلرژی فصلی

اگر آلرژی دارید، از این غذاها و دیگر غذاهای آلرژی زا اجتناب کنید.

الکل
کافئین
لبنیات
شکلات، قند و شیرین کننده های مصنوعی
بادام زمینی
غذاهای فراوری شده
خربزه
موز
خیارها
دانه های آفتابگردان
حلزون صدف دار
آب میوه بطری
بابونه
گندم، سویا

غذاهای بهبود دهنده آلرژی فصلی

اگر آلرژی دارید، این غذاها به بهبود آلرژی فصلی شما کمک خواهند کرد و در عین حال سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کنند.

عسل محلی
غذاهای گرم و تند
آب استخوان
غذاهای غنی از پروبیوتیک
آناناس
سرکه سیب
سبزیجات تازه
گوشت خام ارگانیک که حیوان فقط با علف تازه تغذیه شده باشد.
مرغ محلی
ماهی تازه

 

عسل محلی در این لیست اولین مورد است. در یک مطالعه کنترل شده تصادفی منتشر شده در آرشیو بین المللی آلرژی و ایمونولوژی، بیمارانی که به طور قابل توجهی مصرف عسل داشتند بهتر از بیمارانی که داروهای آلرژیک را مصرف می کردند، قادر بودند علائم آلرژیک را کنترل کنند. عسل محلی در جهت از بین بردن علائم آلرژیک کار می کند زیرا حاوی گرده های محلی است که باعث آلرژی شما می شود. چند قاشق غذاخوری هر روز می تواند خارش چشم، آبریزش، گرفتگی و علائم عمومی تب یونجه را از بین ببرد.

منبع: درمانکده

برچسب ها
نمایش بیشتر
محصولات مراقبت از پوست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید