سلامتسلامت پوست

بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد صورت چیست؟

موهای زائد صورت به طور عمده بر روی بخش‌هایی از صورت مانند چانه، گونه‌ها، بالای لب و پیشانی رشد می‌کنند. همه خانم‌ها این موها را در دو حالت مختلف دارند. در حالت اول به طور معمول بسیار نازک و کم‌رنگ هستند. اما در حالت دوم این موها ضخیم و سیاه‌رنگ و بیشتر از حد معمول هستند. این موضوع ممکن است به دلایل مختلفی چون ژنتیک، برخی از بیماری‌ها، تغییرات هورمون‌های مختلف و انجام برخی درمان‌ها در فرد ایجاد شود. در هر دو حالت موهای زائد صورت برای فرد ناخوشایند هستند.

بنابراین بانوان همواره در تلاش برای کاهش یا از بین بردن موهای زائد صورت هستند. در این مقاله سعی می‌کنیم تعدادی از روش‌های مؤثر معمول را نام ببریم و در انتها به بهترین روش از بین بردن موهای زائد صورت اشاره کنیم.

روش‌های معمول شامل این موارد می‌شوند: برداشتن مو با انبرک، بند انداختن صورت، اپیلاسیون، وکس خانگی و استفاده از کرم‌های موبر. تمامی روش‌های بیان شده به صورت موقتی هستند و موهای زائد بعد از مدتی دوباره رشد می‌کنند.

بنابراین در ادامه بحث به معرفی دو روش مؤثر که به طور دائم موهای زائد را از بین می‌برند، می‌پردازیم.

رفع موهای زائد با لیزر

پزشک در این روش از لیزر برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌کند. دستگاه لیزر نور را با طول موج مشخص به پوست می‌تاباند که تنها جذب فولیکل مو می‌شود. با جذب نور و تبدیل آن به گرما، فولیکل مو به مرور ضعیف می‌شود و از بین می‌رود. این روش برای افرادی با موی نازک و روشن مناسب نیست. در این روش امکان التهاب، سوزش و آماس بعد از انجام درمان وجود دارد.

رفع موهای زائد با روش الکترولیز

این تنها روشی است که تاکنون به عنوان یک روش دائمی از سوی FDA مورد تأیید قرار گرفته است. متخصص پوست با استفاده از دستگاه‌های الکترولیز پزشکی، مرکز ریشه مو را با استفاده از انرژی گرمایی یا شیمیایی از بین می‌برد. فرایند انجام این روش به این صورت است، یک پروب بسیار کوچک وارد پوست می‌شود تا با اعمال جریان با فرکانس رادیویی طول موج پایین یا انرژی گرمایی به سلولی که موجب رشد مو می‌شود، آن را از بین ببرد.

قطر پروب مورد استفاده در این روش حدود 50 تا 150 میکرومتر است. در کل سه روش گالوانیک (Galvanic)، ترمولیز (Thermolysis) و ترکیبی (Blend) برای انجام الکترولیز موجود است. در هر سه روش، با از بین بردن ماتریکس مو و توانایی رشد مجدد فولیکول صورت می‌گیرد.

روش گالوانیک

این نام بعد از اینکه لوییجی گالوانی (Luigi Galvani) از بدن فرد به عنوان سلول الکترولیت استفاده کرد، روی این روش گذاشته شده است. یک منبع جریان است که جریان 0 تا 3 میلی‌آمپر را از بدن عبور می‌دهد. پروب تشکیل قطب مثبت را می‌دهد و داخل پوست می‌شود. هیدروکسید سدیم در محل قطب مثبت طی یک فرایند شیمیایی تشکیل می‌شود و فولیکل مو را از بین می‌برد.

ترمولیز

این روش با عنوان فرکانس رادیویی (Radio Frequency) و دیاترمی (Diathermy) یا طول موج کوتاه نیز نامیده می‌شود. به طور اساسی این روش از طریق انتقال طول موج‌های رادیویی با خروجی 0-8 وات و فرکانس 56/13 مگاهرتز صورت می‌گیرد. انرژی RF از طریق سر پروب تا 3 میلی‌متری عمق بافت وارد می‌شود و با گرم کردن فولیکل مو تا 48-50 درجه سانتی‌گراد موجب از بین رفتن آن می‌شود.

روش ترکیبی (Blend)

این روش با ترکیب دو روش اول انجام می‌شود.

انتخاب روش الکترولیز با توجه به رنگ پوست

دو روش Blend و Thermolysis با جای زخم همراه است و برای افرادی که دارای پوست تیره‌ای هستند پیشنهاد نمی‌شود چون ریسک ایجاد جای زخم در این افراد بیشتر خواهد بود. روش الکترولیز گالوانیک که با گرما همراه نیست و احتمال ایجاد جای زخم در آن وجود ندارد، برای پوست‌های مختلف پیشنهاد می‌شود.

تعداد جلسات مورد نیاز برای انجام الکترولیز در هر سه روش به ناحیه مورد درمان، میزان تراکم، ژنتیک، هورمون‌ها و سلامت بیمار بستگی دارد. این روش با از بین بردن 80 درصد موهای زائد مؤثرترین روش شناخته شده است و هزینه آن برابر با لیزر است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
محصولات مراقبت از پوست

کلید زیبایی

کلید زیبایی با کمک کادر خود تصمیم دارد هر آنچه در دنیای مد و زیبایی اتفاق می افتد را پوشش بدهد ، ما به شما می گوییم برای خوش پوش بودن چه استانداردهایی را باید رعایت کنید و با رعایت کدام اصول همیشه و در همه شرایط خوشتیپ باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید