آرایش و زیباییناخن و زیبایی

حقایقی درباره کاشت ناخن که نمی‌دانستید!

کاشت ناخن و رواج گسترده آن در ایران و دنیا چه ­دلیلی می ­تواند داشته باشد؟

شاید تا چندین سال پیش تنها خانم­ هایی که ناخن­ های زیبا و کشیده نداشته­ اند به دنبال کاشت ناخن  می ­رفتند!

اما امروزه با رواج و استقبال جوانان از دنیای پر زرق­ و برق  مد و میکاپ شاید اغلب خانم­ ها و دختران جوان ترجیح می ­دهند به جای سوهان کشیدن ناخن­ هایشان و استفاده از لاک و فرنچ کردن ناخن­ها، از کاشت ناخن و استفاده از ناخن­ های طراحی شده و آماده استفاده کنند.

استفاده از کاشت ناخن حداقل مدتی خانم­ ها را از لاک زدن و طراحی کردن ناخن­ ها راحت می ­کند. ممکن است هرچقدر هم تخصص در لاک زدن داشته باشید اما نتوانید مانند ناخن ­های مصنوعی آماده که در کاشت ناخن استفاده می­ شود، ناخن ­های خود را لاک بزنید و طراحی کنید.

ممکن است علت دیگری نیز داشته باشد، مثلا دوست داشته باشید که ناخن ­هایتان متناسب با رنگ لباس و شیوه آرایش­تان ست کنید و در آن مقطع زمانی ناخن­ هایتان کوتاه باشد و یا لاک و لوازم مناسب در دسترس نباشد.

اما یک دسته از خانم­ ها که بیش از بقیه کاشت ناخن دارند تازه عروس­ ها هستند که برای تکمیل زیبایی و ملیح شدن فیلم و عکس­ هایشان مرتبا کاشت ناخن دارند و یا بعضا مدل ناخن­ های خود را اپدیت می­ کنند.

اما گذشته از زیبایی و جلوه ملیحی که کاشت ناخن دارد ممکن است مشکلاتی را برای ما به بار آورد؟ آیا کاشت متداوم ناخن ممکن است حتی در دراز مدت مشکلات گسترده­ تری به بار آورد؟

مضرات لاک

ناخن دارای سلول­ های اپیدرمی در سطح منافذ است. لاک، برق ناخن و دیگر افزودنی­ ها به دلیل داشتن کراتین باعث شده روند جذب پروتئین و کلسیم در ناخن متوقف شود.

حقایقی درباره کاشت ناخن که نمی‌دانستید!

لاک که ساختاری ساده ­تر و سبک­ تر نسبت به کاشت دارد، کاملا سرطان ­زا شناخته شده است. ضمن تعدیل و متوقف کردن روند کلسیم ­رسانی به ناخن، باعث می­ شود که هورمون­ ها تغییر پیدا کنند و در دراز مدت باعث اختلال در هورمون­های بدن و ترشح تروئید در بدن می ­شود.

فرمالدئید جزو مواد نگه­دارنده ­ای است که از بس دارای قدرت است که برای مومیایی کردن از آن استفاده می ­کنند. لاک دارای میزان قابل توجه ­ای از فرمالدئید است. از همه موارد شیمیایی موجود در لاک که بگذریم، فرمالدئید اصلی­ ترین عامل ایجاد الرژی است.

تا به حال از خود پرسیده ­اید که چرا بوی لاک تند است، تواوئن عامل این بو است. تواوئن از مواد آلی ایجاد شده است، و برای روانی و یکنواختی لاک استفاده می ­شود. اما بهتر است بدانید که این بوی تند باعث سوزش، چشم، ریه، دستگاه گوارشی و حتی روی اعصاب می­ گذارد.

موارد ذکر شده از مضرات لاک بود، اما مضرات کاشت ناخن که لاک تنها یک مرحله از آن است به مراتب بیشتر است.

روند کاشت ناخن چگونه است؟

ابتدا باید موادی که برای کاشت ناخن شما استفاده می ­شود را نام ببریم. در ابتدای باز کردن این بحث باید اشاره کنیم که، همه مواد مصرفی در کاشت ناخن، لاک ناخن، فرنچ و انواع آرایش­های غلیظ و مداوم که استفاده می ­شوند، شیمیایی هستند. شیمیایی بودن موارد آرایشی و بهداشتی و تماس مستقیم آنها با پوست شما باعث جذب سرب می­شود.

باید فراموش نکنید که مواد شیمیایی اصلی ­ترین عامل سرطان است. باید به استحضار شما برسانم که مواد مضر موجود در لاک و لوازم بهداشتی به حدی خطرناک و جبران ناپذیر است که لازم است در زمینه این مواد مورد استفاده خودتان تحقیق کنید.

مواد مورد استفاده در کاشت ناخن:

1)پودر و مواد لازم برای کاشت ناخن 2) لیکوئید 3)پرایمر یا چسب بین ناخن و مواد 4) لاک مانیکور 5)مواد ضد قارچ 6) قلم پودر 7) روغن برای آسان­ تر شدن روند کاشت ناخن 8) چسب 9) تیپ یا فرنچ برای طراحی کردن ناخن، (فرنچ یکی از مهم­ترین ابزار برای دیزاین و مدل دهی به ناخن است) 10)پوشر یا همان عقب زن 11) نیپر یا گوشت­ گیر 12)کاتر سرگرد جهت کوتاهی 13) ناخن­گیر 14) بافر 15) برق ناخن و لاک ناخن

برای انجام کاشت ناخن کل پوست اطراف ناخن را مانیکور می­کنند. این عمل به وسیله لاک مانیکو انجام می­ شود. این عمل برای آن است که پوست نرم و لطیف شود و با سهولت بیشتری از سطح ناخون کنار کشیده شود.

حتما اطلاع دارید که پوست اطراف ناخن و ناخن مجموعه ­ای از پروتئین و کلسیم­ ها است. حال برای جاگرفتن ناخن مصنوعی روی آن لازم است که این گوشت اطراف ناخن کاملا گرفته شود!

ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید کندن و برداشتن گوشت­ های مفید اطراف ناخن و به دلیل باز شدن منافذ پوست،  ممکن است گوشت­ های اطراف ناخن  در معرض قارچ و عفونت قرار گیرند. این گوشت کنده شده اطراف ناخن بعد از کنده شدن به سرعت شروع به ریکاوری می­ کند و سلول­های بدن می­ خواهد این قسمت زخم و کنده شده ترمیم شود. اما با قرار دادن ناخن مصنوعی آیا امکان رشد و ترمیم گوشت اطراف ناخن وجود دارد؟

حقایقی درباره کاشت ناخن که نمی‌دانستید!

هر انگشت و ناخنی دارای سایز و اندازه متفاوتی است. باید برای هر نوع ناخن متناسب با اندازه آن یک نوع تیپ یا ناخن مصنوعی درنظر داشت. باید سایز ناخن هر انگشت را در نظر داشت و متناسب با آن تیپ مناسب با آن انتخاب کرد.

باید این مهم را درنظر داشته باشید که این حجم سنگین تیپ یا ناخن مصنوعی چقدر ناخن انگشت شما را خفه خواهد کرد. محیط بین ناخن و تیپ چقدر می­تواند مرطوب باشد و محل رشد عفونت و قارچ باشد.

برای قرارگرفتن درست و مناسب تیپ­ ها بر روی ناخن­های مصنوعی لازم است که به وسیله سوهان شیارهای روی ناخن ایجاد شود. سوهان، کوتیکول ناخن را جدا کرده و این عامل باعث ایجاد شیارهای روی ناخن می­کند. سپس روی شیارهای ایجاد شده ضدقارچ می­ مالید. ضدقارچ بعد از خشک شدن روی پوست­تان، تیپ و ناخن مصنوعی مناسب با آن را روی ناخن می­ چسبانند.

سطح ضخامت ناخن، برای حفظ سطح آن ایجاد شده است. برای آن­که به راحتی تیپ روی ناخن قرار گیرد و تکان نخورد و از طرف دیگر اصلا یک ناخن دیگر روی ناخن خودتان جا شود لازم است  که از سطح ناخن­ تان کاسته شود. با سوهان کشیدن متداول ناخن چندین لایه از ناخن را برمیدارن و کم حجم می­ کنند.

شما برای اینکه چسب به خوبی روی ناخن­ هایتان قرار گیرد، و تیپ به سادگی تکان نخورد و محکم شود، لازم است حجم لازم برای چسبیدن آن را فراهم آوریم.

اما با کاهش سطح ضخامت ناخن و ضعیف و شکننده کردن ناخن ممکن است آسیب و مشکلات غیرقابل جبرانی ایجاد کند. همین نفوذ قارج و ایجاد شدن محیطی مناسب برای رشد عفونت و از طرف دیگر مالیدن مواد شیمیایی مثل چسب بر روی ناخن حتما مشکلات غیرقابل جبرانی به بار خواهد آورد که به ذکر آن موارد به تفصیل خواهیم پرداخت.

حال تیپ یا ناخن مصنوعی روی ناخن­ های شما قرار گرفته است اما لازم است برای رفع ناهمواری­ های ناخن، تیپ روی آن را سوهان بکشید و آن را به صورت یکسان و هموار کنید.

تصور کنید که گوشت اطراف ناخن شما برداشته شده است، ازطرفی ناخن ­های شما به وسیله سوهان سطح ضخامت و استحکامش به میزان قابل توجه­ ای کم شده است، با این حال و باوجود شکننده شدن ناخن، حالا سطح تیپ را سوهان می­ کشید! این  همه فشار چقدر می ­تواند ناخن شما را شکننده ­تر و ضعیف­ تر کند!؟

حقایقی درباره کاشت ناخن که نمی‌دانستید!

در این مرحله پرایمر را روی سطح ناخن مصنوعی یا تیپ می­مالند و بعد شروع به مالیدن مواد روی آن می ­کنند. موادی که باید قرار گیرد باید به صورت کاملا شفاف باشد. بعد از قرار گرفتن مواد شفاف روی تیپ باید با قلمو به همه قسمت ­های تیپ به صورت یکسان مالیده شود و بعد از همه این مواد میزانی مواد شفاف کننده برای جلابخشیدن و شفافیت تیپی که بر روی ناخن است مالیده می ­شود.

بعد از گذشتن از همه مراحل تیپ روی ناخن چسبیده است. اما ممکن است مانند لاک زدن میزانی از چسب و موارد چسباندن تیپ به اطراف ناخن و روی پوست رفته باشد و از سطح ناخن تجاوز کرده باشد.

برای آنکه این چسب و مواد اطراف ناخن پاک شود و جلوه ویژه به ناخن دهد این موارد اضافی را به وسیله سوهان برداشته و سپس روی کل ناخن یک سوهان برقی می ­کشیم.

باید توجه داشته باشیم که این موادی که از سطح ناخن تجاوز کرده­اند و وارد گوشت اطراف ناخن شده­اند، در چه وضعیت و حالتی وارد منافذ و بافت­ های اطراف ناخن شده­ اند؟

این موارد شیمیایی و چسب درحالی وارد گوشت می­ شود که آن سطح گوشت به دلیل کنار کشیدن آن بسیار نرم و یا حتی زخمی شده است. ورود این موارد شیمیایی روی آن و دوباره برداشتن این مواد به وسیله سوهان، باعث خواهد شد که به راحتی مواد شیمیایی و میکروب­ های در محیط وارد منافذ باز انگشت شوند.

سوهان کشیدن روی کاشت ناخن انجام شده دارای مراحلی است. 1) سوهان دستی و به آرامی2) سوهان ابتدایی روی ناخن خود3) سوهان دور4) بافرکشی که این مرحله زمانی انجام می­ شود که تاحدودی کار تمام شده است.

مرحله انتهایی کاشت ناخن، افزودن سطح زیبایی و نمای کاشت ناخن است. برای انجام این مهم به وسیله مالیدن روغن روی ناخن می ­توان به سهولت نما و جلا به کاشت داد و باعث درخشندگی کاشت شود.

برای افزودن سطح زیبایی در این مرحله می­توان از برق ناخن استفاده کرد. بعد از خشک­ شدن کامل برق ناخن و روغن روی لاک می­ توانید روی کاشت لاک بزنید و با فرنچ دیزاین کنید.

نه مرحله ساییدن و افزودن موارد شیمیایی بر روی پوست و ناخن نام برده شد. باید توجه داشته باشد مدتی از کاشت ناخن شما بگذرد و ناخن خودتان ترمیم شده باشد و بلند و ضخیم شده باشد، لازم است که برای ترمیم مراجعه کنید و باز سطح ضخامت مفید گوشت و ناخن را باید کم کنید و این آسیب­ ها که قبلا برای کاشت وارد کرده ­اید و تازه ترمیم شده است، با اصلاح و ترمیم مجدد کاشت ناخن دوباره باید همان آسیب و ضررها را به همان بافت شکننده و آسیب دیده وارد کرد.

حقایقی درباره کاشت ناخن که نمی‌دانستید!

اگر بخواهیم کاملا مضرات کاشت ناخن را روشن کنیم، باید به اولین و بارزترین مشکلاتی که کاشت ناخن به بارمی­ آورد اشاره کنیم که قارچ ناخن از مهم­ترین آن­هاست. علت ایجاد قارج اول هوای موجود در لایه­ های ناخن و کاشت است که باعث ایجاد رطوبت می ­کند و در دراز مدت باعث زردی ناخن می ­شود.

باید توجه داشته باشد که دنیای مد و میکاپ دائما بیار متنوع است و هر روز تغییر می­کند. انواع مدل و دیزاین طراحی و کاشت ناخن را الان انجام می ­دهد.

برای نمونه کاشت ناخن «کرونا»، کاشت ناخن سایه روشن، کاشت ناخن «فیبرگیاهی». در این نوع از کاشت ناخن از فیبر استفاده می­ کنند، اما باز هم از محلول فیکس کننده و چسب نیز استفاده خواهند کرد. باز هم هوا و رطوبت در لا­به لای کاشت و ناخن قرار می ­گیرد. شاید یک مرحله از مواد قابل استفاده شما گیاهی شود اما باز هم اصل موضوع دارای مضرات و مشکل است.

هدف از آوردن مثال و نمونه ­های ذکر شده این بود که بیان کنیم، استفاده از کاشت ­های که تازه رواج پیدا کرده و با نام کاشت بی­ ضرر و گیاهی شناخته می­ شود، تنها برای گرم کردن بازار و تبلیغ است. اصل عمل کاشت ناخن دارای مضراتی است که با جایگزین کردن مواد گیاهی در یک مرحله قابل جبران نیست.

نوع دیگر کاشت ناخن، کاشت ژله ­ای است. کاشت ناخن ژل ه­ای به این شکل است که مواد کاشت به صورت آماده تهیه می­شود و از آن استفاده می­ شود. برای نصب مواد ژل ه­ای روی ناخن از چسب استفاده نمی ­کنند!

شاید تصور کنید که عدم استفاده چسب و موادشیمیایی در کاشت باعث می­شود که مضرات ذکر شده را به همراه نداشته باشد!

اما این­طورر نیست! برای انجام کاشت ژل ه­ای درست است ک چسب مورد استفاده نمی ­شود اما از اشعه مضر UV استفاده می­ کنند. بنابراین مضرات خاص خودش را به همراه دارد.

مشکل دیگری که کاشت ناخن در انگشتان دست و مخصوصا انگشتان پا دارد بحث نظافت و حمام است. در معرفی برخی از انواع مدل کاشت ناخن شاهد مواردی هستیم که برای شکسته نشدن، قوام بیشتر و مرطوب نشدن چسب در کاشت توصیه شده است که دست کمتر در معرض آب قرار گیرد! برای انگشتان پا توصیه کرده­اند از انواع خاص­تر مواد کاشت استفاده کنند تا در اثر رطوبت و گرمای زیاد موجود در کفش، انگشتان پا دچار رطوبت و قارچ نشوند.

کاشت کنندگان ناخن برای حل این مشکل استفاده از موارد پدیکور را توصیه کرده ­اند.

حقایقی درباره کاشت ناخن که نمی‌دانستید!

در توصیفات ذکر شده به صورت ضمنی اشاره کرده ­ایم از مضرات و مشکلات احتمالی پیش ­رو در کاشت ناخن.

اما مهم­ترین ایراد و مشکل در کاشت ناخن پا است. کاشت ناخن پا می ­تواند مشکلات جبران­ ناپذیری به بار آورد. علت اصلی همان است که به اختصار بیان شد، وجود رطوبت در کفش و پا و فراهم آوردن شرایطی برای رشد قارچ!

در روند کاشت ناخن در برخی موارد به چشم می­خورد که برای استحکام بیشتر و یا حتی راحت­تر شدن فرایند کاشت از مواد و وسایل دیگری غیراز چسب استفاده می­ کنند.

مثلا در کاشت ژلیش از بیس­کد، لاک ژلی، تاپ­کد، کلینر و دستگاه­ های مجهز به اشعه با نام LID انجام می­ شود. عملیات بافریتگ را جهت خشک شدن کاشت و جلوگیری از ایجاد قارچ انجام می ­شود.

اما با از بین بردن برخی مشکلات، و جایگزین کردن برخی موارد به جای روش­ه ای نام برده، مشکلات عدیده ­ای دیگر بروز خواهد که نمونه آن خطرات اشعه­ ها برای بافت نازک شده کنار ناخن است.

بحث دیگری که در ردیف مضرات کاشت ناخن اتفاق می ­افتد ایجاد حساسیت است. حساسیت به مواد پر بو و شیمیایی از مشکلات بسیار شایع کاشت ناخن است. بنابراین بیش از همه افراد توصیه می­ کنیم که خانم­ های باردار و افرادی که حساسیت­ دارند بیش از دیگر افراد از کاشت ناخن خودداری کنند.

اگر بعد از کاشت ناخن شاهد عوض شدن رنک ناخن و حساسیت شدید باید حتما کاشت را بردارید چراکه ممکن است ناخن شما دچار اگزما شود.

از مضرات دیگر کاشت ناخن کنده شدن ناخن از بستر اصلی آن است. یکی دیگر از شایع­ترین معایب کاشت ناخن، موردی بود که بسیار خطرناک و عفونت ­زا است.

اگر رطوبت بین کاشت و چسب دچار قارچ شود حتما این قارچ و عفونت عاملی می­ شود که رنگ ناخن شما به سرعت عوض شود.

به همه افرادی که دارای عفونت هستند و یا مستعد گرفتن عفونت و قارچ هستند تاکید می­ شود که از کاشت ناخن اکیدا خودداری کنند.

حداقل برای جلوگیری از رشد قارچ، هنگام کار از دست­کش استفاده کنید و یا لزوما از کارهایی که باعث شکسته شدن و یا کنده شدن ناخن می­ شود خودداری کنید.

از برخی فعالیت­ها و کارهایی که باعث می­ شود دست شما در معرض شدید تماس قرار گیرد خودداری کنید. سعی کنید زیر ناخن­ ها را تا حد ممکن پاک کنید که به ورود قارچ و عفونت به داخل پوست و بافت ناخن جلوگیری به عمل آید.

مزایای کاشت ناخن

شاید در مقابل مضراتی که کاشت ناخن به سلامتی وارد می­ سازد، مزایای آن ناچیز و یا حتی غیرقابل ذکر باشد.

اولین و بهترین مزایای کاشت ناخن، بحث رفع و از بین بردن تیک عصبی در افراد است. افرادی که ناخن و گوشت اطراف ناخن خود را می ­جوند، اگر برای مدتی ناخن بکارند، در دراز مدت مطمئنا باعث رفع و فراموش شدن تیک عصبی آن­ها می­شود.

حقایقی درباره کاشت ناخن که نمی‌دانستید!

دومین مزیت کاشت ناخن بحث زیبایی و نمایی است که به دست و ناخن شما می ­دهد.

توصیه می­ شود ناخن ­های خود را تنها سوهان بکشید چراکه بدون افزودن مواد مضر و شیمیایی هم زیباست.

نمایش بیشتر
محصولات مراقبت از پوست

کلید زیبایی

کلید زیبایی با کمک کادر خود تصمیم دارد هر آنچه در دنیای مد و زیبایی اتفاق می افتد را پوشش بدهد ، ما به شما می گوییم برای خوش پوش بودن چه استانداردهایی را باید رعایت کنید و با رعایت کدام اصول همیشه و در همه شرایط خوشتیپ باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید